Edukační balíček pro Arduino na platformě KETCube
Balíček pro Arduino IDE:
Dokumentace:
KETCube® je prototypová a demo platforma vyvinutá na Katedře materiálů a technologií (KET), Elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Podrobné informace lze nalézt v datasheetu KETCube, který lze stáhnout z webu KETCube EDU. Platforma KETCube se skládá z hlavní desky a rozšiřujících desek. Tyto desky lze stohovat, aby se dosáhlo zamýšlené funkce. Má implementován základní autonomní RHT (relativní vlhkost a teplota) senzor, jehož funkčnost je podmíněna pouze stohováním hlavní a bateriové desky (nebo jiným způsobem napájení hlavní desky). Další senzory lze připojit k základní desce připojením k pinům na pinové liště. Základní deska je osazena mikroBUSTM pinout-kompatibilní pinovou lištou.
KETCube pracuje s napájecím napětím a napětím logiky 3,3V. Pro napájení desky lze použít napětí 3,3V nebo 5V.
Patice KETCube je nadmnožinou definované zásuvky mikroBUS od MikroElektronika d.o.o.
Pinout KETCube byl definován kvůli nedostatku pinů dostupných v pinoutu mikroBUSTM a kvůli omezující velikosti mikroBUSTM samostatně (např. podle velikosti baterie). Podrobný pohled na oba pinouty je na obrázku.
Pinout KETCube rozšiřuje pinout mikroBUSTM o další 4 IO piny do pinové lišty označené IO1 - IO4 (viz. obrázek). Kratší pinová lišta je duplikována při zachování rozložení pinů a zvýšení vzdálenosti patic z 22,86 mm = 0,9” pro mikroBUSTM na 27,94 mm = 1,1”.
Protože pinová lišta KETCube je nadmnožinou mikroBUSTM, obě zásuvky lze umístit na stejnou desku a povolit obojí (mikroBUSTM i KETCube) připojení modulu. Pokud jsou osazeny průchozí pinové lišty, KETCube pinout umožňuje (téměř) neomezené stohování KETCube pinout-kompatibilních desek.
Hlavní deska KETCube je základní součástí platformy KETCube. Je vybavena pinovými lištami (mikroBUSTM / KETCube) umožňujícími připojení desky kompatibilní s mikroBUSTM a KETCube pinoutem.
Procesor hlavní desky je STM32L0 integrovaný do modulu Murata Type ABZ. Některé z pinů STM32L082 jsou k dispozici na desce a na pinových lištách, některé z nich jsou určeny pro rádio typu ABZ, a proto je nemůže používat aplikace. Hlavní deska je vybavena snímačem HDC2080 RHT, který může sloužit k monitorování relativní vlhkosti (RH) a teploty (T). Deska může být osazena integrovanou anténou nebo některým z anténních konektorů (u.FL, SMA) pro připojení externí antény.
Pokud obsahuje KETCube dodávaný firmware, lze použít pro komunikaci s KETCube a jeho konfiguraci prostředí sériové komunikace s názvem KETCube Terminal. Ten je k dispozici na rozhraní USART1 (IO1 a IO2)
Terminál KETCube umožňuje konfigurovat moduly KETCube (LoRa, HDCX080, batMeas …) a parametry modulu (např. devEUI, appKey, … pro modul LoRa). Terminál KETCube je citlivý na velká písmena.
Příkazy terminálu se řídí hierarchickým stromovým uspořádáním. Po resetování zařízení se vytiskne základní nápověda včetně kořenových/základních příkazů. Nápovědu lze kdykoli vyvolat příkazem help. Po stisknutí klávesy [TAB] se zobrazí vložená nápověda (např. Napište „s [TAB]“ a všechny příkazy začínající „s“ budou vytištěny - jsou to: „set“ a “show”). Inline nápověda je užitečná zejména pro příkazy skryté hluboko ve stromové struktuře. Chcete-li zobrazit seznam modulů, použijte příkaz list. Příkazy enable (povolit) / disable (zakázat) slouží k zapnutí / vypnutí modulů KETCube.
Když je modul povolen, začne provádět definovanou operaci (např. změřte RH a teplotu a odešlete výsledky přes LoRa). K ladění lze dodatečně použít povolovací příkaz a druhý (volitelný) parametr příkazu, který nastavuje úroveň severity modulu (bez použití druhého parametru zůstává severita nezměněné úrovni).
Úrovně severity jsou: NONE (0), ERROR (1), INFO (2) a DEBUG (3). Úroveň severity definuje množství informací poskytnutých zadaným modulem do rozhraní terminálu. Výchozí úroveň severity je ERROR. Příkazy show / set se používají k zobrazení / nastavení parametrů modulů KETCube (např. show LoRa devEUI). Parametry se ukládají do EEPROM na čipu.
Historie příkazů je dostupná pomocí kláves > a <. Všechna nastavení, kromě těch nastavených příkazem setr, se použijí po resetu zařízení. Ten proveďte příkazem reload.
Příkaz setr slouží ke změně (některých) parametrů za běhu, příkaz showr pak slouží k zobrazení aktuálních parametrů (mohou být odlišné od parametrů nastavených příkazem).
Práce v Terminálu je popsána dále.
Výchozí nastavení terminálu